1988 yılında İzmir’de doğmuştur. Küçük yaşlardan itibaren sporun bir çok branşlarıyla ilgilendi. 2009 yılında Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Atletizm Antrenörlüğü Bölümüne girdi.

     

2009 yılının son aylarında kariyer planlaması dahilinde Pilates eğitimlerine başladı. 2 yıl boyunca yoğun eğitim alıp ve başka stüdyolarda çalıştıktan sonra 2012 yılında Emre Vardarlı(Austin Uni. Human Performance Laboratary) ile Ritim Pilates & Performans Merkezini açtı.

 

Bu merkezde hem spor sağlık alanında hem de bir çok elit sporcuyla çalıştı. Spor ve egzersiz dünyasının birçok farklı kolunda eğitimlere devam etti. 2017 yılına kadar birçok eğitim kurumunun İzmir de yapılan eğitim ve organizasyonlarında görev aldı. 2017 yılında Spine Pilates Studyo’yu kurdu. Bu dönemde de birçok eğitim kurumunun organizasyonunu üstlenip kendi stüdyosunda düzenledi. Ayrıca Pilates ve Yoga Kamplarında Pilates eğitmeni olarak görev aldı.

 

2018 yılında Şili kökenli eski PMA onaylı Pilates okulu olan CENTRO ZEN PILATES’in kapsamlı eğitimlerini ve master eğitmenlik programlarını tamamlayarak okulun Türkiye Master Trainerı, Avrupa Eğitimlerininin Koordinatörü ve Türkiye Lisans Sahibi oldu. Master Trainer olduktan sonra BM Control adında bir merkez yapı oluşturdu. Bu merkezde hem pilates stüdyosu hem kendi bünyesinde spor sağlık alanında workshoplar hem de pilates ekipmanları üreticiliği yapmaktadır. Hali hazırda pilates dersleri verip ve elit sporculara danışmalık yapıyor. David Ortega, Anula Maiberg, Lisa Hubbard, Nancy Castiglioni, Anthony Lett, Maria Militao, Jacobo Gomes Vasquez, Oryah Avi, Katharine Jemmet, Korin Nolan, Rafael Jaque, Carlos Zorrilla, Rafael Humanes, Kenyi Diaz, Manuel Alcazar vb. bir çok eğitimen ile aynı organizasyonlarda öğretilerini bir çok dünya ülkesinde yer alan insanlara Türk okulu vasfıyla öğretiyor. Aynı zamanda NCPT olan İbrahim ÇÖLÇİMEN, tüm Türkiye genelinde eğitimler vermeye uluslararası organizasyonlar yapmaya devam ediyor.